TÜRK RUS KÜLTÜR MERKEZİ | KÜLTÜREL | 2013
TURK RUSSIAN CULTURE CENTER | CULTURAL | 2013

Rusya’da  benzeri bulunan bir kültür merkezinin Türkiye’deki eşinin yapılması kararlaştırılmış, bu doğrultuda da Taksim’de metruk haldeki bir bina kiralanmış. Proje çalışmalarını yürüten mimari ofis çalışmalarını bildiğimiz, bize göre sayılı iyi ofisten biri. Onlar merkezin projesini tamamladıktan sonra önerdikleri cephenin Beyoğlu-Taksim bölgesi karakteristiği için uygun olmadığı! Söylenmiş. Sonrasında bölgenin karakteristiği doğrultusunda günümüzde yaygın olarak kullanılan prekast ürünlerle yapılan “tarihselci” bir cephe yapılacağı ancak iç mekan projesinin aynı kalacağı belirtilmiş. Bunun üzerine proje sahibi ofis bizimle bağlantıya geçerek bahsedilen “tarihselci” cepheyi onaylamadıklarını ve beraber ikinci bir cephe denemesi yapmayı önerdi.

Projede dış duvarlar tamamen yıkılmış ve şeffaflaştırılmıştı. Birinci önemli madde buydu. Bunun yanında çevredeki diğer yapılarla  uyumlu olması beklenen bir yapı vardı.

İlk olarak yapıyı ve civarını dolaşarak fotoğraflar aldık. Bölge küçük pencereli, çok kırıklı yapılardan ve dar sokaklardan oluşuyor. Bizim yapımızın ise yek pare diyebileceğimiz bir kütlesi var.

Fark ettik ki sokakta yürürken küçük pencerelere ve de kıvrımlı yapılara bakmıyor ancak onları hissediyoruz. Göz bütün bir sokağı kavramasa da onların bütünlüğünü algılıyor.

Önerilen “tarihselci cephe” aslına bakarsanız bir maske. Yapının içinden haberi olmayan, farklı ve “belirsiz” arzuların sonucu olan eklektik veya imitasyon bile diyemeyeceğimiz bir maske. Bunun yanında iç mekanın geniş pencerelerini daraltan bir eleman.

Bütün bunların sonucunda. Hem geniş pencerelere olanak tanıyan, hem kıvrımlı duvarları ve de küçük pencereleri olan bir maske yapalım dedik. Ancak bu maske,  maske olduğunu haber versin. Böylelikle civardaki  eski, gerçek taş vb. malzemelerden büyük uğraşılar sonucu maharetli ellerden çıkmış olan yapılardan biriymiş gibi görünmeye çalışmaktan kurtulur ve kimseyi kandırmaz dedik.

Delikli sac kullanarak, arkasını da görünür hale getiren bir tül perde ile istediğimiz maske sonucuna ulaşabileceğimizi düşündük.

maske-beyoglu-serkandumanmimarlik-02
maske-beyoglu-serkandumanmimarlik-03
maske-beyoglu-serkandumanmimarlik-01
maske-beyoglu-serkandumanmimarlik-04
maske-beyoglu-serkandumanmimarlik-05
maske-beyoglu-serkandumanmimarlik-06